Přejít k hlavnímu obsahu
Rekonstrukce kanalizace a vodovodu v historické části města Hořovice. Autor: Ing. Michal Žahour

(BEROUN 30. ledna) V seriálu na webových stránkách pokračujeme v seznamování se s investicemi, které v letošním roce zrealizují členové SOVAK ČR. V tomto textu se zaměřujeme na společnost Vodovody a kanalizace Beroun, a.s. (VAK Beroun).

Na prosincové schůzce hlavních akcionářů VAK Beroun došlo k odsouhlasení nové akcionářské dohody, která tak vstoupila do třetí dekády platnosti. „Akcionářská dohoda je důležitým dokumentem, na základě kterého se ve všech zásadních krocích postupuje ve shodě největších akcionářů,“ vysvětluje Jiří Paul, předseda představenstva. Dohoda například upravuje složení orgánů společnosti a také stanovuje na vodovodech a kanalizacích v majetku VAK Beroun jednotnou regionální cenu. Členy dohody jsou kromě majoritního akcionáře města Beroun, Hořovice, Králův Dvůr, Zdice a Žebrák. Výsledkem jednání je návrh na rozdělení zisku; i letos by celé dvě třetiny zisku měly zůstat ve společnosti na krytí investic do obnovy majetku. Představenstvo tak bude valné hromadě navrhovat ponechání téměř 34 milionů korun na financování obnovy.

Důležitým bodem jednání byl hospodářský plán společnosti a zejména objem investic. „Na investice máme vyčleněno 119 milionů korun a vše máme již pokryto připravenými projekty,“ uvádí technický ředitel VAK Beroun Roman Badin a přidává přehled největších letošních investic: „Čeká nás za 20 milionů korun dokončení rekonstrukce sítí na Žižkově v Hořovicích. Tam jsme již loni investovali přes 31 milionů korun. Další dvacetimilionovou investicí je pokračování stavby přivaděče odpadních vod ze Zdic do Králova Dvora. Zahajujeme také rozšíření vodojemů v Levíně a v Jivině. A v pražských Stodůlkách budeme rekonstruovat a zvětšovat kapacitu části páteřního přivaděče vody z Prahy do regionu,“ říká R. Badin.

Součástí schůzky bylo i projednání regionální ceny pro vodné a stočné. Cenu pitné vody určuje v posledních letech hlavně nakupovaná voda z Prahy. Ta se v posledních čtyřech letech více než zdvojnásobila a pro rok 2025 je oproti loňsku o 5,11 Kč za metr krychlový vyšší. Důvodem je zahrnutí větší části pražské vodárenské infrastruktury do cenové kalkulace odběrného pásma, což souvisí se zajištěním dostatečných dodávek vody i v obdobích odstávek želivského přivaděče vody do Prahy. Zvýšení ostatních nákladů odpovídá meziroční inflaci a promítá se v roce 2025 do pevné složky ceny. „Dobře to ukazuje logiku dvousložkové ceny. Nákup vody z Prahy se zahrne do odebraného množství, zatímco náklady nezávislé na množství se rozprostřou na všechna odběrná místa,“ říká J. Paul. Díky tomu v roce 2025 čtyřčlenná rodina zaplatí o zhruba tři sta korun méně, než kdyby cena byla účtována v jednosložkové formě.

Náklady na likvidaci čistírenského kalu, chemikálie a opravy jsou hlavní faktory ovlivňující cenu stočného pro letošní rok. Cena za odvedení a vyčištění metru krychlového odpadní vody bude v obcích s regionální cenou stočného 57,90 Kč. To je významně méně než u obcí, které kalkulují samostatně a podle dotačních pravidel. Zahrnutí úplných nákladů na obnovu se v takových kalkulacích projevuje mnohem výrazněji než v regionální ceně. „V regionální ceně náklady na rekonstrukce rozpočítáváme totiž na téměř tři miliony kubíků odpadní vody,“ dodává předseda představenstva.

VAK Beroun

Autor fotografie: Ing. Michal Žahour

Kategorie:
Z členské základny