Přejít k hlavnímu obsahu
Mezi významné projekty JVS patří i doplnění klíčových vodárenských čerpacích stanic o záložní dieselagregáty, které je udrží v provozu i při výpadku elektřiny. Vybaveny jimi jsou už ty v Těšovicích (na snímku) či Hosíně.

ČESKÉ BUDĚJOVICE (11. února) V seriálu na webových stránkách pokračujeme v seznamování se s investicemi, které v letošním roce zrealizují členové SOVAK ČR. V tomto textu se zaměřujeme na Jihočeský vodárenský svaz (JVS).

Na modernizaci své vodárenské soustavy JVS letos vydá více než 189 milionů korun. Z toho 141 milionů korun připadne na investice, 38 milionů korun na opravy a zbytek půjde do provozního majetku. V rezervě jsou ještě akce za 81 milionů korun, ty jsou však podmíněné získáním dalších zdrojů.

„Vlastníme a provozujeme jednu z největších vodárenských soustav v Česku a pro zajištění bezpečných dodávek velmi kvalitní pitné vody je její průběžná údržba a modernizace naprosto zásadní,“ říká Antonín Princ, ředitel a předseda představenstva JVS. 

Jde o několik desítek akcí, z nichž některé začaly už v roce 2024. To se týká i přepravy pitné vody na hlavních čerpacích stanicích, nastane-li místní či regionální výpadek elektrické energie. V provozu je pak udrží záložní dieselagregáty, které jsou od loňska instalované u čerpacích stanic Drhovle, Hosín a Těšovice (na horním snímku). Nyní k nim přibydou Hlavatce a Bukovec. Svaz to letos vyjde na necelých 58 milionů korun, z nichž 38 milionů korun pokryje dotace Jihočeského kraje. 

Významnou investici představuje dokončení nového kalového hospodářství na úpravně vody Plav, jehož modernizace začala v červnu 2023 za 37 milionů korun. Práce skončí v prvním čtvrtletí letoška. Dožilý kalolis bude nahrazen dvěma odstředivkami, jejichž kapacita umožňuje lépe odvodnit veškerou produkci těchto kalů. 

Úpravnu Plav čekají také stavební úpravy nádrží na síran železitý s novou dávkovací stanicí a obnova vápenného hospodářství. Zařízení na hašení vápna a technologie mísení a dávkování z roku 1998 je na hranici životnosti," vysvětluje A. Princ. Zahájení stavby za více než 48 milionů korun se předpokládá v závěru letošního roku. 

V této klíčové úpravně vody se rovněž průběžně obnovuje dispečink, z něhož se řídí a monitoruje provoz zhruba 70 objektů celé vodárenské soustavy. Vedle výměny telemetrických stanic či radiomodemů práce za 10 milionů korun zahrnují také rekonstrukce zastaralých elektroinstalací.

Bez subvencí to nejde 

„Pitná voda není zadarmo. Pomineme-li samotný provoz, náklady na úpravu a energeticky náročnou distribuci do velké části kraje, pak udržet její vysokou kvalitu znamená trvale investovat do údržby a obnovy vodárenských teologií," argumentuje A. Princ.

Další investicí za zhruba 10 milionů korun představuje napojení Chotovin na Táborsku na vodárenskou soustavu. Dodavatel už byl vybrán a práce mají brzy začít. Zahrnou úpravu vodojemu Čekanice včetně technologie a také vybudování předávací šachty pro napojení nového řadu do Chotovin a přípojného místa pro budoucí řad pro Mladovožicko.

V rezervě schváleného plánu má JVS i projekty, jejichž zahájení je podmíněno získáním dotace. Týká se to například dokončení druhé části třetí etapy zásobení obcí severního Písecka. Vloni při stavbě dálnice D4 byl vybudován úsek litinového řadu z vodojemu Čimelice k odbočce pro dálniční odpočívku Krsice dlouhý 3 131 metrů. Zbylých 5 418 metrů do Mirovic má stavební povolení, ale bez podpory Ministerstva zemědělství nákladný projekt za 75 milionů korun nelze zahájit. 

Ilustrační foto.

Dotací je podmíněno i pokračování obnovy sedmikilometrového přivaděče surové vody z římovské přehrady na úpravnu Plav. Jedna ze tří etap, měřící 1 293 metrů, je již od loňska dokončena. Zbylé dvě mají stavební povolení a řeší se financování. Úsek v Doudlebech byl již zahájen pracemi ve vlastní režii JVS. Bez finanční podpory státu se ale neobejdou, neboť náklady všech tří etap přesáhnou 900 milionů korun.

„Jde o půl století starý hlavní přívodní řad a jeho modernizace v podobě souběžně vybudované nové trasy je klíčová. Tyto liniové stavby jsou však extrémně nákladné a bez podpory státu se neobejdou," dodal A. Princ. 

Další desítky milionů korun míří do rekonstrukcí vodojemů. Modernizace toho v Domoradicích, důležitého pro Český Krumlov, vyjde na 25 milionůkorun a ve Všechově, z něhož pitná voda teče do Tábora, na téměř 40 milionů korun. Na 11 milionů korun vyjde rekonstrukce armaturní šachty Mokré, která je klíčová pro dopravu vody do severozápadní větve Vodárenské soustavy jižní Čechy.

Ta zahrnuje na rozloze 6 300 kilometrů čtverečních úpravny vod, čerpací stanice, vodojemy a 556 km potrubí. Jejím vlastníkem a provozovatelem jsou obce a města sdružené v JVS.

Zdeněk Zuntych, JVS

Kategorie:
Z členské základny