Přejít k hlavnímu obsahu

Na titulní stránce je zachycen vodojem Horní Kamenice, který spravuje společnost Severočeské vodovody a kanalizace. Více o historii vodárenství v severních Čechách se dočtete v úvodním článku tohoto vydání. Autorem textu Historie severočeských vodovodních potrubí sahá hluboko do minulosti je Mario Böhme.

Článek Kateřiny Kreislové, Hany Geiplové a Pavlíny Fialové Materiály a korozní rizika v prostředí čistíren odpadních vod se zabývá životností vodárenské infrastruktury a specifickým výzvám, které prostředí čistíren odpadních vod představuje.

Stanovisko Státního zdravotního ústavu ke koncentraci léčiv v pitné vodě a povinnosti provozovatelů vodovodů při jejím sledování se věnuje text Františka Kožíška, Petr Pumanna a Hany Jeligové Doporučení přijatelných koncentrací léčiv v pitné vodě.

Témata řešená na druhé online konferenci Vodárenská biologie 2022 shrnuje ve svém příspěvku Jana Říhová Ambrožová, zazněly například přednášky zabývající se problematikou antibiotik nebo detekcí virů v odpadních vodách.

Článek Michaely Vojtěchovské Šrámkové Opětovné využití vody se zabývá možnostmi, které nabízí vyčištěná odpadní voda jako surovina pro další využití, a shrnuje také aktuální legislativu upravující tuto problematiku v různých zemích.

Aktuálnímu tématu odlehčovacích komor se věnoval seminář organizovaný SOVAK ČR. Článek Ivany Weinzettlové Jungové shrnuje zásadní informace, se kterými se účastníci semináře mohli seznámit.

V rubrice Z regionů přinášíme informace o aktuálních projektech společností Vodovody a kanalizace Jesenicka, Vodovody a kanalizace Vyškov, Jihočeský vodárenský svaz, Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava nebo Pražské vodovody a kanalizace.

Ilona Líkařová, Petra Martinková, Pavel Procházka v článku Informační systém pro návštěvníky areálu Nové vodní linky ÚČOV Praha popisují kombinaci několika forem prezentace, které umožňují laikovi nahlédnout poutavou formou do dění uvnitř největší pražské čistírny odpadních vod.

Kategorie:
Upoutávka časopisu