Přejít k hlavnímu obsahu

Svaz vodního hospodářství ČR spolu s Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem životního prostředí uspořádal dne 22. března 2016 v Kongresovém centru Praha v pořadí již 21. celostátní setkání vodohospodářů při příležitosti oslav Světového dne vody, letos pod mottem Voda a pracovní místa.

Slavnostního setkání vodohospodářů se zúčastnilo téměř dvě stě zástupců státní správy, vodohospodářských podniků a společností z oborů vodovodů a kanalizací a vodních toků, inženýrských a projektových firem. Stejně jako vloni se během setkání uskutečnilo předání ocenění vítězům soutěže Vodohospodářská stavba roku 2015. Úvodem přivítal účastníky setkání předseda představenstva Svazu vodního hospodářství ČR Petr Kubala. V čestném předsednictvu zasedli zástupci dalších organizátorů setkání – Richard Brabec, ministr životního prostředí, Aleš Kendík, náměstek ministra zemědělství a František Barák, předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR. Oba představitelé ministerstev se s vodohospodáři shodli na tom, že i nadále se musíme vyhnout necitlivým zásahům do přirozeného vodního prostředí a adaptovat se na současné extrémy střídajících se období průchodu povodní a sucha. Zdůraznili v této souvislosti zásadní dokument přijatý v červenci loňského roku vládou a také letos schválený materiál k zahájení přípravy realizace vodních nádrží v regionech postihovaných suchem a rizikem nedostatku vody.

Ekonomickým záležitostem oboru se ve svém vystoupení věnoval František Barák, předseda představenstva SOVAK ČR. Kritizoval výjimku v § 20 odst. 6 zákona o vodovodech a kanalizacích, týkající se odvádění srážkových vod do kanalizace. Odstraněním této výjimky by se nově zpoplatněným subjektům vyplatilo realizovat účinná opatření, například budování retenčních nádrží a vsakovacích míst, budování oddílné kanalizace. Uvedl rovněž, že podíl poplatků podle vodního zákona, daní a plateb za odběr povrchové vody, činí více než 40 procent z celkových ročních tržeb oboru vodovodů a kanalizací, což je nejvíce ve srovnání s jinými evropskými zeměmi.

Voda ve všech podobách

Na závěr Světového dne vody 2016 proběhl pro účastníky setkání netradičně pojatý koncert. V prostorách pražské vodárny v Podolí je přivítal předseda představenstva Svazu vodního hospodářství ČR Petr Kubala a generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos. Posluchači si pak mohli vychutnat libě znějící tóny v interpretaci špičkových umělců v industriálním prostředí. Program sestavený ze skladeb na téma vody se přitom odvážně neomezoval pouze na žánr vážné hudby. Kromě barokních skladatelů George Philippe Telemanna, G. F. Händela, či Jean-Féry Rebela byly zařazeny například i populární písně od Ivana Mládka. Samozřejmě nesměly chybět skladby věnované dvěma veletokům, Na krásném modrém Dunaji od Johanna Strausse mladšího a Vltava od Bedřicha Smetany. O žánrové i zeměpisné pestrosti svědčí i výčet soudobějších skladatelů, kteří zazněli, ať už to byla variace na lidovou píseň od rodáka z Mariánských Hor Otmara Máchy, přes jazzové variace Kaliforňana Davida Balakrishnana až po brazilské rytmy Egberta Gismontiho a argentincké tango Ástora Piazzolly. Příznivci operního zpěvu jistě ocenili proslulou árii Měsíčku na nebi hlubokém z Rusalky od Antonína Dvořáka v podání Marie Fajtové. O jejích mimořádných kvalitách svědčí i letošní nominace na Thálii 2015 za titulní roli Belliniho Normy na scéně pražské Státní opery. Po skončení koncertu se vodohospodáři přesunuli do Muzea pražského vodárenství nacházejícího se v objektu staré filtrace úpravny vody a nabídnul se jim tak mimo jiné pohled na filtrační stanici. Voda a vodárenství tak hrály podstatnou složku ve všech bodech programu letošních oslav Světového dne vody v Praze.

 

Jan Plechatý, Ivana Jungová

Kategorie:
Oborové novinky