Přejít k hlavnímu obsahu

Na Magistrátě hlavního města Prahy se konala v květnu další konference z cyklu Smart City 2017 Bezpečnost technické infrastruktury Prahy a velkoměst ČR, která byla připravena ve spolupráci s Magistrátem hl. města Prahy, SOVAK ČR, Asociací krajů ČR, Technologickou agenturou ČR, Správou státních hmotných rezerv ČR a Czech Smart City Cluster. Akce se zaměřila na témata Bezpečnost a dostupnost komunikace v krizových situacích, Pitná voda a odpady a Kybernetická rizika velkoměst. Sekci Pitná voda a odpadní vody předsedal ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky, z.s., Ing. Oldřich Vlasák a své příspěvky přednesli členové SOVAK ČR – zástupce VEOLIA VODA ČR, a.s., Pražských vodovodů a kanalizací, a.s., a Pražské vodohospodářské společnosti a.s.

Mezinárodní zkušenosti při zabezpečení zásobování velkoměst vodou prezentoval technický a provozní ředitel společnosti VEOLIA VODA ČR, a.s., Ing. Bohdan Soukup, Ph.D., MBA. Postupně se věnoval legislativnímu rámci zabezpečení zásobování vodou, obecnému zajištění bezpečnosti infrastruktury, zabezpečení infrastruktury z pohledu kybernetické bezpečnosti a příkladům zabezpečení fyzické bezpečnosti vodovodní sítě. Konkrétně byl zmíněn vůbec první kybernetický útok na provozovatele vodovodů a kanalizací okresní velikosti, který proběhl na podzim roku 2016. Nastalou skutečnost zohlednila i novela zákona o kybernetické bezpečnosti a mezi poskytovatele základních služeb jsou tak zahrnuti i provozovatelé vodovodů a kanalizací pro více jak 20 tisíc obyvatel. (Pozn.: Zákon byl schválen Poslaneckou sněmovnou a 7. 6. i Senátem a jeho účinnost by měla být od ledna 2018.) Ing. Bohdan Soukup, Ph.D., MBA uvedl také nejčastěji zjištěné závady při security auditech a zásady strategie kybernetické bezpečnosti.

Ing. Petr Mrkos, generální ředitel společnosti Pražské vodovody a kanalizace, a.s., (PVK) prezentoval krizové řízení a havarijní připravenost v PVK pro běžný stav, havarijní stav, mimořádný stav, krizovou situaci, stav nebezpečí, nouzový stav a stav ohrožení státu. Rozebral ve svém vystoupení také skupiny krizových situací podle Krizového plánu PVK Pitná voda a Odpadní voda a trendy v oblasti krizového řízení. Trendům při zásobování pitnou vodou se věnovala přednáška Ing. Petra Žejdlíka, MBA, předsedy představenstva Pražské vodohospodářské společnosti a.s. Seznámil přítomné se základními informacemi o distribuci pitné vody a odvádění odpadních vod, zdrojích pitné vody pro HMP, zajištění dodávek pitné vody v případě blackoutu a v neposlední řadě s plánem rozvoje vodovodů a kanalizací hl. m. Prahy. V závěrečném vystoupení sekce se Mgr. Daniel Barták, vedoucí oddělení krizového managementu hlavního města Prahy, zaměřil na systém zásobování pitnou vodou v Praze, objasnil rozdíl mezi náhradním a nouzovým zásobováním, přednesl aktuálně řešené otázky související se zajištěním nouzového zásobování pitnou vodou ve městě. Zmíněna byla i „nová“ hrozba vzniklá v souvislosti se změnou klimatu – sucho.

Kromě výše uvedené sekce byla součástí programu i sekce Bezpečnost občanů při řešení krizových situací; kybernetická rizika velkoměst, kterou měl na starosti Bc. Libor Hadrava, radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality hl. m. Prahy. Zazněla zde vystoupení k zásadám komunikace v krizových situacích, zákonu č. 240/2000 Sb., kybernetickým rizikům velkoměst, ke krizové legislativě, informovanosti obyvatel a zajištění dodávek pro občany v krizové situaci. Například obchodní ředitel IBM, Ing. Petr Havlík, seznámil přítomné s tím, jak by mohl probíhat potenciální kybernetický útok a jak by se mu dalo zabránit. Demonstroval takový postup na modelové studii Předběžný plán útoku na New York, který přinesl v roce 2016 New York Magazine.

Přednášky a závěrečnou zprávu naleznete na www.top-expo.cz/smart-city/smart-city-2017/bti-2017. Další ročník konference je plánován na příští rok v termínu 15. 5. 2018.

Ivana Weinzettlová Jungová, za přispění TOP EXPO CZ

Foto: Jana Bábíková

Kategorie:
Oborové novinky