Přejít k hlavnímu obsahu

Ministerstvo zemědělství uspořádalo tiskovou konferenci na téma Hospodaření s vodou v krajině (sucho, zadržování vody v krajině, krajinné prvky) za účasti ministra zemědělství Mariana Jurečka, náměstka pro řízení sekce vodního hospodářství Aleše Kendíka a ústřední ředitelky Státního pozemkového úřadu Svatavy Maradové.

Ministerstvo zemědělství v posledních dvou letech investovalo do opatření na zadržení vody v krajině několik miliard korun. „V posledních dvou letech jsme toho pro zlepšení hydrologické situace udělali opravdu hodně. V budoucnu můžeme předpokládat ještě extrémnější výkyvy počasí, než bylo například loňské sucho, a je třeba se na to dobře připravit. Proto se snažíme investovat hlavně do přirozeného zadržení vody v krajině, které je nejlepším způsobem ochrany před suchem i povodněmi,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Náměstek Aleš Kendík v této souvislosti představil stávající i chystané dotační tituly. Z titulu Vodovody a kanalizace bylo dosud financováno 330 staveb vodovodů a kanalizací. Ministerstvo připravuje navazující program pro období 2017 až 2020. Také titul Protipovodňová opatření klade důraz na retenci vody v krajině a zpomalení odtoku, a tím přispívá ke zmírnění dopadů sucha. Jak Aleš Kendík poznamenal, obce zatím neměly možnost financovat odtěžení sedimentů, výstavbu malých vodních nádrží, které mají význam při zadržení vody v krajině. U dotačního titulu Správa vodních toků a obnovu malých vodních nádrží v obcích je tak připravována další výzva. Vyhlášena by měla být v září, případně říjnu. Aktuálně spustil resort příjem žádostí v novém dotačním titulu na obnovu a výstavbu rybníků, v němž je připraveno dalších 1,25 miliardy korun. Příští rok odstartuje i nový program na budování závlahových systémů.

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová zmínila investice do venkovského prostoru, jako jsou například ochranné vodní nádrže, protierozní meze, zasakovací pásy, síť biocenter a biokoridorů, či hlavní a vedlejší polní cesty s doprovodnou zelení. V následném období budou mít pro Státní pozemkový úřad prioritu projekty, které řeší ochranu zemědělské půdy před erozí, vodu v krajině a ekostabilizační opatření. Svatava Maradová také připomněla Generel vodního hospodářství krajiny, jehož výstupem první etapy byla klasifikace území v rámci České republiky. Z pohledu ohroženosti suchem, erozí, přívalovými srážkami bylo identifikováno celkem 263 katastrálních území jako mimořádně ohrožené, dalších 828 katastrálních území jako vysoce nadprůměrně ohrožené a 5 823 katastrálních území bylo klasifikováno jako nadprůměrně ohrožené. Jde přitom o padesát procent katastrálních území v České republice.

Ivana Jungová

Kategorie:
Oborové novinky