Přejít k hlavnímu obsahu

SOVAK ČR již počtrnácté uspořádal konferenci Provoz vodovodů a kanalizací (Pozn.: nově si na závěr textu můžete prohlédnout i rozšířenou fotodokumentaci) . Tato tradiční dvoudenní konference letos proběhla ve dnech 25.–26. října v Hradci Králové v Kongresovém centru Aldis, pod záštitou místopředsedy vlády MVDr. Pavla Bělobrádka, Ph.D., MPA, ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečky, hejtmana Královéhradeckého kraje Bc. Lubomíra France a primátora města Hradce Králové MUDr. Zdeňka Finka. Zúčastnilo se jí více než čtyři stovky účastníků. V předsálí konference prezentovalo exponáty a služby z oboru vodovodů a kanalizací čtyřicet jedna vystavovatelů.

Účastnící konference měli možnost si vyslechnout přes čtyřicet odborných přednášek, které se mimo jiné věnovaly problematice sucha, nakládání se srážkovými vodami, financování projektů vodohospodářské infrastruktury, zkušeností z využití geoprostorových dat při správě sítí, nasazení odečítacích zařízení na chytrých telefonech, či zavádění smart technologie při dálkovém odečtu vodoměrů. Účastníci konference se také seznámili s podrobnostmi o aktuálních změnách legislativy: zákonu o registru smluv, zákonu o odpadech a vyhlášce o podmínkách použití kalů na zemědělské půdě, či zákonu o zadávání veřejných zakázek.

Během prvního dne se uskutečnila také tisková konference na téma investic do vodohospodářské infrastruktury a financování. Aktuální informace na uvedená témata přednesli předseda představenstva SOVAK ČR Ing. František Barák, ředitel SOVAK ČR Ing. Oldřich Vlasák, náměstek ministra zemědělství Ing. Aleš Kendík. František Barák zmínil mimo jiné výstavbu nových přehrad, nádrží a především nutnost lepšího hospodaření s dešťovou vodou. Připomněl také, že dnes jednotlivé vodohospodářské společnosti díky odvádění dešťových vod kanalizací čistí a vypouštějí zhruba dvojnásobné množství odpadních vod, než kolik činí výroba vody pitné, což není z pohledu jak samotného čištění odpadních vod, tak především hospodaření s dešťovou vodou optimální.

Náměstek Aleš Kendík zdůraznil, že jedině velké vodárenské systémy, spravující více zdrojů surové vody pro výrobu vody pitné, dokáží čelit klimatickým změnám. Vymezil se proti pokračující atomizaci oboru vodovodů a kanalizací. Ministerstvo zemědělství podporuje rozvoj vodovodů a kanalizací, ale i výstavbu malých vodních nádrží přispívajících k zadržení vody v krajině příslušnými dotačními tituly. V současné době je pro ministerstvo jednou z priorit příprava novely vodního zákona, která by měla, jak poznamenal Aleš Kendík, „zarámovat sucho“, které zatím legislativně není podchyceno. V průběhu příštího roku by měla být předložena první verze k veřejné diskuzi.

Oldřich Vlasák uvedl nutnost obnovy a rozvoje vodárenské infrastruktury, kde za posledních pět let tyto společnosti investovaly do obnovy a oprav více než 40 mld. korun (více se dozvíte v tiskové zprávě). SOVAK ČR vítá zákonnou povinnost sestavování Plánů financování obnovy a také chystaný benchmarking společností, jelikož tyto nástroje garantují zajištění udržitelnosti oboru vodovodů a kanalizací i do budoucna. V následné diskuzi zazněl mimo jiné dotaz na nádrž Pěčín u Rokytnice v Orlických horách. Generální ředitel státního podniku Povodí Labe Ing. Marián Šebesta vyzdvihl, že by tato nádrž měla být doplněna technickým řešením napojení na Východočeskou vodárenskou soustavu, aby mohly posloužit jako zabezpečený kvalitní vodní zdroj. Připomněl také, že v současné době je rozhodnuto pouze o výstavbě nádrží Senomaty a Šenov. Pro Pěčín a Vlachovice se teprve zpracovávají podrobné podklady pro budoucí rozhodnutí vlády ČR.

Ivana Weinzettlová Jungová

Fotografie z konference Provoz vodovodů a kanalizací 2016 ve větším rozlišení naleznete ke stažení zde.

 

 

 

Kategorie:
Tiskové zprávy